Rodina Tugendhat
Vila Tugendhat Brno > Rodina Tugendhat

Rodina Tugendhat

Rodina Tugendhat začala plánovat výstavbu slavné vily již v roce 1928, kdy Greta Löw-Beer dostala jako věno do manželství Fritzem Tugendhatem pozemek s nádherným výhledem na město. Již od počátku měla rodina Tugendhat jasnou představu o své sídle, jehož stavba začala v červnu roku 1929. V prosinci 1930 se pak Fritz Tugendhat spolu se svojí chotí do vily nastěhovali.

Dlouho si ji však rodina neměla možnost užít, neboť po nástupu Adolfa Hitlera k moci byli jejich životy při setrvání v Brně vážně ohroženy s ohledem na jejich židovský původ. Greta Tugendhat již od roku 1933 vyvíjela aktivity pro Ligu za lidská práva. Ta zajišťovala finanční a praktickou pomoc politickým uprchlíkům z Německa.

Rodina Tugendhat měla sice honosnou vilu, avšak nežili příliš bohatým společenským životem. I přes to však pořádali každý rok bridgeový turnaj až pro stovku pozvaných hostů. Výtěžek z této akce pak rodina věnovala Lize za lidská práva.

V květnu 1938 byla pro rodinu Tugendhat situace tak vážná, že byla Greeta Tugendhat nucena odcestovat i s dětmi do švýcarského Sankt Gallen. V Brně ale zůstal Fritz Tugendhat a s guvernantkou Irene Kalkofenovou připravoval k transportu osobní věci a vybrané kusy nábytku. Následně i Fritéz odcestoval do Švýcarska za svoji rodinou.

Ve švýcarském městě Sankt Gallen poté umírají oba manželé. Fritz Tugendhat 22. března 1958 a Greta Tugendhat 10. prosince 1970.